Рекомендуємо прочитати

Пропонуємо до Вашої уваги список творів, які рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання, а також твори сучасних авторів.

Список не є вичерпним. Ви можете обрати будь-яку іншу книжку вказаних авторів, або ж видання.

9 клас

Українська література

Ми
Ми
Автор: Винокурова-Садиченко Т.

«Ми» — це історія про справжню дружбу, про реальних людей і про майже реальні події. Історія про довгі пошуки жовтих слонів та залізних драконів і про дива, що трапляються на кожному кроці. Це просто історія про життя з усіма його негараздами, вадами, витівками і чарівними казками.

Знайти книгу

Твоя зоря
Твоя зоря
Автор: Гончар О.

Роман «Твоя зоря» особливо щедро осяяний великими ідеями нашого часу, у ньому наяву таке характерне для справжніх художніх творів радянської літератури відчуття особистої відповідальності за стан світу. Герої роману тривожаться про долю людства: як поведуться люди майбутнього, чи зуміють «подолати айсберги власного честолюбства, взаємних чвар, очужілості».

Знайти книгу

Мамай. Мазепа
Мамай. Мазепа
Автор: Горлач Л.

Книгу склали історичні віршовані романи, що своєрідно обрамлюють епічний цикл творів Леоніда Горлача. Якщо роман «Мазепа» присвячений героїчній і трагічній постаті української історії, то «Мамай» — поетична імпровізація про легендарного козака характерника, що став символом нашого безсмертного духу.

Знайти книгу

Предок
Предок
Автор: Грушевський М.

Книгу «Предок» складають найяскравіші твори з художньої спадщини видатного вітчизняного історика і вченого Михайла Грушевського. Провідна тематика — історичні сюжети, роздуми, соціально-побутові картини з життя українського народу.

Знайти книгу

Межник, або Всесвітнє Свавілля
Межник, або Всесвітнє Свавілля. Ч.1.
Автор: Денисенко О.

У видимому світі світле неможливе без темного. І той, хто бачить межу між світлозорим і посутенілим і готовий нею іти, приведе тебе, юний читальнику, до Світіні — світа над світом. Тільки там чекають на тебе дива, у які варто повірити, бо в них ховається істина. Тільки там ти дізнаєшся, хто такий Межник і кого він повинен збороти, щоб не згасло світло…

Знайти книгу

Поклоніння ящірці
Поклоніння ящірці
Автор: Дереш Л.

Що це? Що це за книжка? Це детектив? Так, тут є: жага вбивства, намагання вбивства, плани вбивства і, власне, саме вбивство. Але це НЕ детектив. Це молодіжна проза для неформалів? Так, тут є: секс, наркотики, музика, панк, андеграунд — все, що потрібно молодому неформалу. Але це НЕ молодіжна проза для неформалів…

Знайти книгу

Пацики
Пацики
Автор: Дністровий А.

Дія відбувається 1990-го року, напередодні розвалу СРСР, у Тернополі. Це був час національно-демократичних мітингів. Однак автор звертається до «тіньової сторони» тогочасної дійсності – змальовує щоденне життя банд тінейджерів-петеушників на тлі соціальної депресії, що полонила останні радянські покоління.

Знайти книгу

Дрозофіла над томом Канта
Дрозофіла над томом Канта
Автор: Дністровий А.

Роман розповідає про українського інтелектуала, який перебуває у стані ненародження, стані, коли не знає, заради чого жити і пливе за течією радості і тривоги, любові і відчаю. Від усвідомлення свого ненародження він відчуває себе нещасним. Чекає великих змін, та не відчуває їхнього наближення.

Знайти книгу

Євпраксія
Євпраксія
Автор: Загребельний П.

Події в романі відбуваються на межі XI—XII століть. Внучка Ярослава Мудрого київська княжна Євпраксія виходить заміж за Генріха IV і стає германською імператрицею. Але ж доля молодої жінки складається трагічно: на чужині вона зазнає тяжких принижень і страждань, втрачає любов. Проте, долаючи злобу, чвари, інтриги імператорського двору, Євпраксія дістається рідної землі.

Знайти книгу

Пророчиця
Пророчиця
Автор: Кокотюха А.

В минулому — оперативник конотопського карного розшуку, Сергій Горілий відсидів чи не за всі гріхи рідної міліції, але був випущений за зразкову поведінку. Тепер він КС — «колишній співробітник». Та правду кажуть: колишніх сищиків не буває. Ледь не в перший день свого перебування на свободі Сергій примудряється вплутатися в «мокру» справу, від якої ще й відгонить містикою.

Знайти книгу

Записки українського самашедшого
Записки українського самашедшого
Автор: Костенко Л.

Роман написано від імені 35-річного комп’ютерного програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі вивихи нашого глобалізованого часу. У світі надмірної (дез)інформації і тотального відчуження він — заручник світових абсурдів — прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом.

Знайти книгу

Річка Геракліта
Річка Геракліта
Автор: Костенко Л.

«Річка Геракліта» – це міні вибране вже друкованих та нових поезій Ліни Костенко. Цикли природи та людського буття тут зв’язані в єдине ціле, циклічний міфологічний час та лінійний час християнства перетинаються між собою. Вірші-осяяння, вірші-попередження, вірші-реквієми і вірші, де тріумфує неприборкана стихія людських почуттів, створюють цілісну симфонічну «поему» філософського осягнення Часу.

Знайти книгу

Таємний посол
Таємний посол
Автор: Малик В.

В романі зображено героїчна боротьба українського, болгарського i російського народів проти турецько-татарських поневолювачів у другій половині XVII століття. У центрі твору — трудові люди різних національностей, які, об’єднавшись, перемагають ворога. Прототипом головного героя став невідомий козак-розвідник із Запорозької Січі, подвиги якого дійшли до нас в документах того часу.

Знайти книгу

Фіолетові діти
Фіолетові діти
Автор: Малина М.

Вони прилетіли не з Марсу. Вони з’явились у звичайній школі. Читання думок на відстані, левітація, телепортація… виявляється, ці фантастичні здібності цілком реальні! Хто ж вони — індиго? Нова генерація надлюдей — чи безжальні виродки, здатні на вбивство? Їх бояться, ними цікавляться, їх тримають під прицілом…

Знайти книгу

Випалений шлях
Випалений шлях
Автор: Малина М.

Є ділянка на небі — між двох знаків зодіаку, цих стрілок небесного годинника — Стрільця і Скорпіона,— яка має назву Via Combusta, що перекладається з латини як «випалений шлях». Люди, народжені цієї пори, називаються змієносцями й володіють унікальними здібностями. От і хлопець на прізвище Радний, не усвідомлюючи цього, простує своїм випаленим шляхом…

Знайти книгу

Солодка Даруся
Солодка Даруся
Автор: Матіос М.

В романі немає епохальних людей чи подій, позитивних чи негативних героїв, але, як стверджує критика, «коли читаєш цю книгу, болить серце». Саме сімейна сага, чим насправді є «Солодка Даруся», витворює правдивий дух минулої епохи, «родимі знаки» якої дотепер заважають частині сучасного суспільства сприймати українську історію без купюр, цензури і дратівливості.

Знайти книгу

Поезії
Поезії
Автор: Мозолевський Б.

Збірка являє собою найповніше видання поетичного доробку Бориса Мозолевського. Перед читачем постає багатогранний поетичний світ автора, у якому знайшло відображення наше буття в розмаїтті образів – від величного й загадкового скіфського царя і ніжної скіф’янки Опії до журавлів-веселиків над степом та доброго котика Микитки.

Знайти книгу

Зарубіжна література

Шпионский роман
Шпионский роман
Автор: Акунин Б.

Весна 1941 года. Накануне большой войны германская; разведка проводит сложную, многоходовую операцию, цель которой убедить советское руководство: нападения не будет. Задание поручено агенту экстра-класса под кодовым именем «Вассер». Сумеет ли советская контрразведка разгадать игру виртуозного шпиона?

Знайти книгу

Немає такого місця – «далеко»
Немає такого місця – «далеко»
Автор: Бах Р.

Історія цієї книги така: більше двадцяти років тому маленька дівчинка на ім’я Рей Хансен, якій мало виповнитися 5 років, запросила свого друга Річарда Баха до себе на день народження. Про те, як він прибув і який подарунок приніс для Рей, розповідається в цій казці-притчі.

Знайти книгу

Корсар
Корсар
Автор: Байрон Дж.

Спаяні почуттям бойового товариства флібустьєри обожнюють свого безстрашного отамана Конрада. Ось і зараз бриг під піратським прапором приніс підбадьорливу звістку: в найближчі дні може бути здійснено набіг на місто і палац турецького намісника Сеїд…

Знайти книгу

Бен-Гур
Бен-Гур
Автор: Волес Л.

Історія юдейського героя Бен-Гура поєднує в собі авантюризм, сентиментальність та глибокі релігійні почуття. Він прагне стати великим полководцем і визволити свою батьківщину, Юдею, з римської неволі. Проте зустріч з Ісусом Христом перевертає його життя, робить з нього нову людину…

Знайти книгу

Філософські повісті
Філософські повісті
Автор: Вольтер

Довідкові видання потрактовують термін «філософська повість», як «інтелектуальну гру розуму, що поєднує в собі есе, памфлет, автор висуває ідеї або сміється з них. Ознаки: головними героями є не люди, а ідеї, логіка розвитку подій зумовлена не логікою подій, а логікою філософської полеміки». Філософські повісті писав і Вольтер, серед них – «Простак», «Задиг, або Доля», «Кандид, або Оптимізм»…

Знайти книгу

Одиночества в Сети
Одиночества в Сети
Автор: Вишневський Я.

«Из всего, что вечно, самый краткий срок у любви» – таков лейтмотив европейского бестселлера Я. Вишневского. Герои романа встречаются в интернет-чатах, обмениваются эротическими фантазиями, рассказывают истории из своей жизни, которые оказываются похлеще любого вымысла. Встретятся они в Париже, пройдя не через одно испытание, но главным испытанием для любви окажется сама встреча…

Знайти книгу

Золотий горнець
Золотий горнець
Автор: Гофман Е.Т.А.

Події розгортаються в Дрездені, з багатьма реаліями тогочасного німецького побуту і характерними рисами соціальної психології персонажів: самовдоволений чиновник, проректор Паульман, дочка його Вероніка, яка мріє про те, що вона стане «пані радницею», реєстратор Гербранд. Плин їхнього життя визначає сформований чиновницько-міщанський уклад, на тлі якого так безглуздий і смішний студент-мрійник Ансельм.

Знайти книгу

Алхімік
Алхімік
Автор: Коельйо П.

В юні роки ми не боїмося мріяти, все здається можливим. Але з часом невідома сила починає переконувати нас, що мрії незбутні, а прагнення нездійсненні. Ця книжка навчить жити, не втрачаючи віру в кохання і добро, навчить цінувати кожний день, кожну годину, кожну мить. Головний герой книги – пастух Сантьяго, який живе в Андалусії. Одного разу він побачив сон, який вабив його піти до єгипетських пірамід, щоб знайти скарб…

Знайти книгу

Король Матіуш Перший
Король Матіуш Перший
Автор: Корчак Я.

Бути королем надзвичайно складно. Бути хорошим королем — складніше устократ. А якщо королеві Матіушу всього лише десять років? У нього завдань значно більше: стати хорошим, справедливим і розумним правителем, залишаючись при цьому дитиною.

Знайти книгу

Пан Тадеуш
Пан Тадеуш
Автор: Міцкевич А.

Твір, що спершу був задуманий як сільська ідилія з життя «останніх екземплярів» старожитньої Литовської (власне Білоруської) шляхти початку ХІХ століття, поступово розширюється до рівня національної епопеї про трагіко-героїчну долю польского народу.

Знайти книгу

Консуело
Консуело
Автор: Санд Ж.

Дія роману відбувається в середині XVIII сторіччя. Історичний фон, на якому розгортаються долі головних героїв, це Венеція з її музичним життям, Чехія з героїчним минулим та солдафонська Прусія. Головна героїня — молода дівчина Консуело, для якої сенс всього життя полягає у тому, щоб співати. Крім музики та співів для неї нічого не існує…

Знайти книгу

Мазепа
Мазепа
Автор: Словацький Ю.

Герой Мазепа, шляхетний, хоч дещо необачний, був утягнений у похмуру драму, в якій рушійними силами є боягузтво короля, злочинна любов Збігнева та сліпа ненависть воєводи. Честь не дозволяє Мазепі, який не був сам закоханий, а став свідком кохання, розкрити всі обставини «забороненого кохання», що наражає його на жорстоку помсту магната.

Знайти книгу

Володар перснів
Володар перснів
Автор: Толкієн Р.

Це захопливий пригодницький роман і, водночас, сповнена глибокої мудрості книга. Основою цієї історії є боротьба за Перстень Влади, що випадково потрапив до рук гобіта Більбо Торбина. Саме цього Персня бракує Темному Володареві для того, аби завоювати увесь світ.

Знайти книгу

Звільнений Прометей
Звільнений Прометей
Автор: Шеллі П. Б.

Дія починається в Кавказьких горах, де в ущелині серед покритих льодом скель нудиться в ланцюгах титан Прометей. Біля ніг його океаніди Пантея та Йона співчутливо слухають його закиди, звернені до верховного бога, Юпітеру. Прометей нагадує самодержцю, що колись допоміг йому взяти владу над богами, за що Юпітер відплатив йому чорною невдячністю: прикував титана до скелі.

Знайти книгу

Одетта
Одетта
Автор: Шмітт Е.-Е.

Звичайна провінційна продавщиця Одетту Тульмонд зачитується до ночі книгами модного паризького автора, зрозуміло вона закохана в нього, але навіть не сподівається на стосунки з ним. У підсумку все складає з точністю та навпаки: він сам приїжджає до неї в містечко, а потім сам же пропонує руку і серце.

Знайти книгу

Оскар і рожева пані
Оскар і рожева пані
Автор: Шмітт Е.-Е.

Історія про хворобу і смерть, про кохання і про Бога. Про таке життя, коли один день дорівнює десятьом рокам. Усього 14 листів десятирічного хлопчика Оскара. Листів до Бога.

Знайти книгу