Рекомендуємо прочитати

Пропонуємо до Вашої уваги список творів, які рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання, а також твори сучасних авторів.

Список не є вичерпним. Ви можете обрати будь-яку іншу книжку вказаних авторів, або ж видання.

8 клас

Українська література

Дикі володарі
Дикі володарі
Автор: Арєнєв В.

Біороботи, ельфи, дикуни й інопланетяни. Насправді вони живуть поруч. Вони завжди поруч, навіть якщо ми не підозрюємо про їхнє існування або вважаємо все це порожніми забобонами. Вони такі самі, як ми, – але зовсім не такі, бо у них є те, чого ми не маємо. І саме вони — справжні господарі Землі. Вони-то знають, хто вони. А ким є ти?

Знайти книгу

Лариса Денисенко про Анжеліну Ісідору Дункан,…
Лариса Денисенко про Анжеліну Ісідору Дункан,…
Автор: Денисенко Л.

Лариса Денисенко обрала п’ять яскравих особистостей для створення незабутніх розповідей про їхнє дитинство і дорослі досягнення. Читайте про дитячі роки Ігора Стравінського – російського композитора й диригента; Ісідори Дункан – першої зірки танцю ХХ століття, яка відкрила та розвинула школу вільного танцю;…

Знайти книгу

Олена й Аспірин
Олена й Аспірин
Автор: Дяченки М. та С.

Олена падає на Аспірина, як сніг на голову. Він намагається здихатись її, позбутись обов’язків, що заклопочуть його безтурботне життя, позбутись Олениного іграшкового ведмедика, який розриває на друзки тих, хто погрожує хазяйці. Олена шукає брата. Зустрітися їм допоможе музика — мелодія, що триває 173 хвилини і відкриває щілину між світами.

Знайти книгу

Дика енергія Лани
Дика енергія Лани
Автор: Дяченко М. та С.

Тут люди працюють пікселями. Енергію життя отримують по дротах. Істоти з величезним ротом чатують на самогубців. На вершинах покинутих хмарочосів в’ють гнізда бунтарі, глибоко в закинутому метро живуть люди-кроти, і щодня вагончик канатної дороги вирушає на Завод — легендарне місце, де кажуть, всі щасливі…

Знайти книгу

Долина совісті
Долина совісті
Автор: Дяченко М. та С.

Хіба можемо ми уявити наскільки страшною для людини є цілковита самотність? Коли в твоєму житті, житті талановитого і успішного письменника, немає місця жодній рідній душі чи, навіть, просто другові. Коли ти гіривид, невидимка серед натовпу. Бо хрест твій – жахлива здатність прив’язувати до себе людей. Може, навіть до смерті.

Знайти книгу

Олесь Ільченко про Леонардо да Вінчі, Карла Ліннея,…
Олесь Ільченко про Леонардо да Вінчі, Карла Ліннея,…
Автор: Ільченко О.

Олесь Ільченко, відомий український письменник, знайомить читача з обдарованими дітьми, чиї дорослі досягнення викликають захоплення та повагу. Винахідник-художник, науковець, письменник-фантаст, багатій-благодійник, поетеса та Нобелівський лауреат – ці люди стали особистостями в історії завдяки наполегливості, сумлінності, умінню боротися та перемагати.

Знайти книгу

Легенди Старокиївські
Легенди Старокиївські
Автор: Королева Н.

До книжки ввійшов цикл «Легенди старокиївські», написання яких було завершено на початку 40-х років минулого століття. Це 25 легенд-оповідань, кожне з яких містить цілий комплекс ідей, думок, фактів, спостережень, художніх перевтілень. Тематично вони поділені на: легенди скіфські, легенди княжої Русі і легенди, пов’язані з Києво-Печерським монастирем.

Знайти книгу

Розповіді очевидців…
Розповіді очевидців…
Автор: Олді Генрі Лайон

У світі шкідників – усе точнісінько так само, як і в звичайному. Та лише доти, доки не розкриються «воронячі баньки», або засмокче мановорот, або станеться якась інша приключка. І тоді починаються пригоди – іноді кумедні, часом дивовижні, але неодмінно повчальні й хвацько виписані справжніми майстрами жанру фентезі. Бо шкідництво – це, як не крути, дар.

Знайти книгу

Джури козака Швайки
Джури козака Швайки
Автор: Рутківський В.

Грицик та малий волхв Санько, юний богатир Демко Дурна Сила, його мама-велетка, невловимий козак Швайка зi своїм вірним вовком Барвінком та їхні численні дpyзi — з честю виходять iз найскладніших ситуацій. А небезпека читає на кожному кpoцi, а надто, коли ти зважився підняти шаблю на могутню татарську орду, а за твоєю спиною — майже нікого…

Знайти книгу

Джури-характерники
Джури-характерники
Автор: Рутківський В.

Хлопці підросли, змужніли, i тепер нapiвнi з дорослими козаками беруть участь у військових виправах. У романі з’являється ще один відчайдушний герой — маленький характерник Телесик зі своєю дитячою ватагою. А небезпека й надалі чигає на кожному кроці…

Знайти книгу

Джури і підводний човен
Джури і підводний човен
Автор: Рутківський В.

Разом з героями роману ти оборонятимеш Київ, перепливеш неприступні дніпровські пороги, poзвідаєш таємниці підземної Хортиці, штурмуватимеш Очаківську фортецю. Ти також дізнаєшся, як Санько допоміг Грицикові стати непереможним воїном-характерником, чому Демко Дурна Сила знову змінив своє прізвисько, i як Телесикові з Чорториєм вдалося винайти підводний човен i перепливти на ньому Чорне море.

Знайти книгу

Пригоди молодого лицаря
Пригоди молодого лицаря
Автор: Черкашенко С.

Події відтворювані в романі, змальовують життя й побут запорозького козацтва XVI століття. Романтичне кохання молодого лицаря Павла і козацької дочки Орисі, благородне побратимство рядових запорожців, мудрість і військовий хист їхнього провідника Сагайдачного, бої на морі й суші, морські походи й штурми фортець, визволення невольників з турецької каторги – все це захоплює й заворожує читача.

Знайти книгу

Зарубіжна література

Знак беды
Знак беды
Автор: Быков В.

Осень сорок первого. Степанида и Петрок Богатька живут на хуторе Яхимовщина, в трех километрах от местечка Выселки. К ним-то и приводят полицаи вошедших в близлежащее село немцев. Мягкий по натуре Петрок поначалу всеми силами стремится избежать конфликтов с фашистами, надеясь, что все обойдется миром. Однако Степанида понимает, что в дом пришла беда…

Знайти книгу

Троє в одному човні…
Троє в одному човні…
Автор: Джером К. Джером

Історія трьох друзів — Джорджа, Гаріса та Джея, котрі здійснюють прогулянку на човні Темзою, відпочивають від Лондона з його нездоровим кліматом і на деякий час поєднуються з природою, й по сьогодні залишається неперевершеним зразком англійського гумору.

Знайти книгу

Мобі Дік, або Білий Кит
Мобі Дік, або Білий Кит
Автор: Мелвілл Г.

Це забарвлена поезією моря драматична розповідь про сповнене пригод і небезпек плавання китобійного судна, про героїзм, витривалість і наполегливість у прагненні до мети. Невтомна погоня капітана Ахава та його команди за грізним Білим Китом символізує боротьбу людської волі й розуму в темними силами.

Знайти книгу

Пісня про Нібелунгів
Пісня про Нібелунгів
Автор: Колектив авторів

Героїчна сага – найбільша пам’ятка німецької досередньовічної літератури. В її основу покладено давні оповіді про період набігів кочівників, основою сюжету є гибель королівства Бургундського від рук жорстоких племен гунів.

Знайти книгу

Витязь Янош
Витязь Янош
Автор: Петефі Ш.

Фольклорно-казкова поема «Витязь Янош» — розповідь про простого селянського парубка та його неймовірні пригоди. Герой перемагає велетнів та чаклунок, знаходить живу воду і здобуває щастя у «країні мрії», що символізує майбуття народу. Демократизм, переконаність у необхідності змін, віра у майбутнє народу, простота і виразність форми наближають поему до справжнього народного епосу.

Знайти книгу

Обитаемый остров
Обитаемый остров
Автор: Стругацкий А. и Б.

В 2114 году человечество создает новую космическую группу – Группу Свободного Поиска. Теперь любой человек, получив космический корабль и зарегистрировав маршрут, может отправиться в открытый космос. Тысячи людей устремляются к звездам… Романтический порыв неудержим, но страшные и жестокие испытания ожидают молодых волонтеров ГСП. И человечеству не раз придется столкнуться с последствиями эпохи бурного покорения космоса…

Знайти книгу

Понедельник начинается в субботу
Понедельник начинается в субботу
Автор: Стругацкий А. и Б.

В один прекрасный вечер молодой программист Александр Привалов, возвращаясь из отпуска, прямо посреди дремучего леса встретил двух приятных молодых людей. И подпав под их обаяние, поступил на работу в один загадочный и престижный НИИ, где не терпят лодырей и бездельников, где правит энтузиазм и оптимизм, а сказка становится былью.

Знайти книгу

Кентерберійські оповідання
Кентерберійські оповідання
Автор: Чосер Дж.

В основі сюжету історія про те, як строката компанія з двадцяти дев’яти чоловіків і жінок з різних кінців Англії вирушила в паломництво з Лондона в Кентербері до гробу святого Томаса Бекета. І щоб скрасити довгий шлях, паломники, розповідають історії. Їхні розповіді чергуються з різними ситуаціями, які підстерігають їх на шляху.

Знайти книгу

Сон літньої ночі
Сон літньої ночі
Автор: Шекспір В.

«Сон літньої ночі» – найбільш романтична з усіх комедій Шекспіра. В цій комедії могутній реаліст дав волю своїй уяві. Він наповнив п’єсу вигаданими, фантастичними істотами, явив події таким незвичним чином, що у читача складається відчуття подібне тому, що людина відчуває під час сновидінь.

Знайти книгу