Рекомендуємо прочитати

Пропонуємо до Вашої уваги список творів, які рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання, а також твори сучасних авторів.

Список не є вичерпним. Ви можете обрати будь-яку іншу книжку вказаних авторів, або ж видання.

7 клас

Українська література

Зоряний вуйко
Зоряний вуйко
Автор: Брати Капранови

Чи можуть у майбутньому знову з’явитися чумаки? Так — відповідають брати Капранови. З кожним роком Сонце все лютіше палить землю, і не виключено, що людям врешті-решт доведеться заховатися від нього у глибокі катакомби. Але і тоді знайдуться сміливці, які збиратимуться у валки і знову ходитимуть по сіль…

Знайти книгу

Таємниця княжої гори
Таємниця княжої гори
Автор: Гуменюк Н.

Де захований скарб давнього роду Добровитів? Хто керує Даниловими снами? Чому Дужичів переслідує банда Чорного Каракурта? Хто тероризує жителів Спасівки? Як розплутати павутиння Людини-Павука? Підземелля Княжої гори приховує безліч таємниць…

Знайти книгу

Храбр
Храбр
Автор: Дивов О.

Він вільно володіє всіма видами зброї, розмовляє багатьма мовами і служить київському князю. Знає ціну золоту, проте дружбу цінує більше. Вірує в Господа, але побоюється старих богів. На храбра Іллю Урманина чекають небувалі справи. І яким дивом він впорається, не відомо нікому.

Знайти книгу

Крило
Крило
Автор: Дяченко М. та С.

Кожного дня ми задумуємося над безліччю загадок життя, знаходимо власні відповіді, а потім виявляємо: нерозгаданого стало ще більше. Твори Марини та Сергія Дяченків вражають дивними переплетіннями часу і простору в яких живе істота, непідвладна правилам великого міста-мурашника…

Знайти книгу

Чарівна брама
Чарівна брама
Автор: Лапікура В.

Не лише діти, а й дорослі часом бувають непередбачуваними. Отак і подружжя Валерій і Наталя Лапікури: раптом на рівному місці взяли та й написали повість-фентезі «Чарівна брама». І нехай вас не дивує, що деякі персонажі схожі на їхніх рідних дідусів і бабусь, а українське село з паралельного світу — на те, де пройшли найщасливіші роки їхнього, авторів, дитинства. Як казав один із героїв лапікурівських повістей, чи ми не українці?

Знайти книгу

Валерій і Наталя Лапікури про Григорія Сковороду,…
Валерій і Наталя Лапікури про Григорія Сковороду,…
Автор: Лапікури В. та Н.

Разом з подружжям Валерія і Наталі Лапікурів ти вирушиш крізь час у дитинство п’ятьох неординарних та дуже цікавих особистостей. Григорій Сковорода – мандрівник, філософ і вчитель, що й понині залишається для біографів та вчених-філософів таємницею, до кінця не розгаданою; Жан Анрі Фабр – французький вчений-ентомолог, який відкрив людству дивовижний світ комах;…

Знайти книгу

Казки
Казки
Автор: Лепкий Б.

До видання увійшли твори Богдана Лепкого.

Новелла «Цвіт щастя» рекомендована Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Малий хлопчик запитав маму, що таке щастя. Мати, не знаючи, як пояснити, говорила дитині, що то доля, такий гарний цвіт, який важко дістати, але від нього на серці робиться мирно й весело.

Знайти книгу

Розповіді очевидців…
Розповіді очевидців…
Автор: Олді Генрі Лайон

У світі шкідників – усе точнісінько так само, як і в звичайному. Та лише доти, доки не розкриються «воронячі баньки», або засмокче мановорот, або станеться якась інша приключка. І тоді починаються пригоди – іноді кумедні, часом дивовижні, але неодмінно повчальні й хвацько виписані справжніми майстрами жанру фентезі. Бо шкідництво – це, як не крути, дар.

Знайти книгу

Русалонька із 7-в
Русалонька із 7-в
Автор: Павленко М.

Хто з дівчаток не мріє чи не уявляє себе принцесою? Хто не захоплювався історією Попелюшки чи не побивався над долею Русалочки Ганса-Христіана Андерсена, яка заради кохання готова була перетворитися на морську піну? Так, ці мотиви глибоко зачіпають, бо по-справжньому близькі, а можливо, не раз уявно пережиті з різними фіналами, зі змінами імен та героїв.

Знайти книгу

Степан Процюк про Василя Стефаника, Карла-Густава Юнга,…
Степан Процюк про Василя Стефаника, Карла-Густава Юнга,…
Автор: Процюк С.

Відомий український письменник Степан Процюк із притаманними йому запалом і пристрастю оповідає про те, як «поміж курми і зорями» проминало дитинство неперевершеного новеліста Василя Стефаника; у яку бездонну криницю снів поринав щоночі майбутній психіатр і філософ Карл-Ґустав Юнґ…

Знайти книгу

Анатолій Птіцин про Шолом-Алейхема, Януша Корчака,…
Анатолій Птіцин про Шолом-Алейхема, Януша Корчака,…
Автор: Птіцин А.

Погортавши сторінки цієї книги, ви зможете опинитися у великій родині маленького Шолом-Алейхема, який згодом стане самобутнім майстром слова; дізнатися таємницю першого кохання Януша Корчака, дитячого письменника та видатного педагога;…

Знайти книгу

За сестрою
За сестрою
Автор: Чайковський А.

У творі розповідається про юнака Павлуся з козацького роду Судаків та його сестру — Ганусю. Про те, як в їх рідному селі стався набіг татарів, його рідних вбили, сестру забрали у полон, а сам він утік до козаків поблизу селища. Так подорожуючи від одного козацького поселення до іншого, він мріяв визволити свою сестру з турецького полону в Криму…

Знайти книгу

Троє на Місяці
Троє на Місяці
Автор: Ющук І.

Як можна поєднати граматику і фантастичні пригоди юних українців на Місяці? Виявляється, зі скрутного становища й у космосі можна вийти переможцем. Коли ви поринете в карколомні пригоди трьох друзів – не забудьте разом із ними розв’язувати граматичні задачі, щоб збагнути, про що мовиться у важливих шифрованих повідомленнях.

Знайти книгу

Зарубіжна література

Голова професора Доуеля
Голова професора Доуеля
Автор: Беляєв О.

Чи можливе життя людського розуму поза тілом? І, якщо так, то, що чекає цей розум під владою морально неохайної людини? Ставлячи свої зухвалі експерименти, професор Доуель і не припускав, що одного разу в ролі піддослідної тварини виявиться він сам…

Знайти книгу

Канікули
Канікули
Автор: Бредбері Р.

Розповідь розпочинається з опису чудесного свіжого дня і навколишньої природи. По пагорбах проходить залізниця. Незабаром на ній з’являється невелика чотириколісна дрезина, на якій сидять чоловік, його дружина і семирічний син. Закінчився бензин, і дрезина зупинилася. Сім’я влаштувалася на невеликий пікнік. Навколо жодної живої душі.

Знайти книгу

Марсіанські хроніки
Марсіанські хроніки
Автор: Бредбері Р.

Що могло б статися з планетою Марс, коли б її почали “освоювати” американці? У своєму творі автор робить спробу відповісти на це запитання. Перед читачем розгортаються похмурі картини загибелі прекрасної марсіанської цивілізації, високої стародавньої культури. Поступово на планеті вимирають усі її мешканці.

Знайти книгу

В списках не значился
В списках не значился
Автор: Васильев Б.

Герой повести Николай Плужников прибыл в Брестскую крепость вечером накануне войны. Утром начинается бой, и Николая не успевают внести в списки. Формально он свободный человек и может покинуть крепость вместе с любимой девушкой. Он принимает решение выполнять свой гражданский долг

Знайти книгу

Двадцять тисяч льє під водою
Двадцять тисяч льє під водою
Автор: Верн Ж.

В другій половині XIX століття в морях і океанах на очі мореплавцяв став потрапляти незвичайний об’єкт — предмет розмірами більший за кита і неймовірної швидкості. Газети, а за ними й вчені всього світу одразу ж зацікавились «морським чудовиськом».

Знайти книгу

Різдвяні повісті
Різдвяні повісті
Автор: Діккенс Ч.

Увазі юного читача пропонуються такі твори всесвітньо відомого англійського письменника Чарлза Діккенса: «Різдвяна пісня», «Новорічні дзвони», «Цвіркун домашнього вогнища», «Битва життя», «Одержимий». У них Чарлз Діккенс прославляє звичайні людські радощі і висуває на передній план цінність людського тепла та щастя.

Знайти книгу

Записки про Шерлока Холмса
Записки про Шерлока Холмса
Автор: А. Конан Дойль

Геніальний допитливий англійський детектив Шерлок Холмс та вірний помічник і співмешканець доктор Ватсон проводять захоплюючі розслідування найзагадковіших злочинів, подій та обставин, використовуючи безпрограшний метод дедукції та психологічний аналіз.

Знайти книгу

Легенда про Тіля Уленшпігеля
Легенда про Тіля Уленшпігеля
Автор: Костер Ш.

Книга розповідає про часи боротьби народу Фландрії за незалежність від Іспанії в XVI столітті, героєм якої був Тіль Уленшпігель – життєрадісний веселун і жартівник, що став справжнім символом народного опору.

Знайти книгу

Останній з могікан
Останній з могікан
Автор: Купер Дж. Ф.

Дія роману відбувається під час колоніальних воєн у Північній Америці. Деякі індіанські племена майже повністю знищені. Красуні Кора й Аліса, майор Гейворд, мужній мисливець Соколине Око та їхні відважні друзі Чингачгук і Ункас мають подолати безліч перепон і небезпек на шляху до мети — англійського форту Вільям-Генрі.

Знайти книгу

Новели
Новели
Автор: Генрі О.

Новели великого американського письменника, майстра короткого оповідання О. Генрі вже протягом ста років приваблюють читача добрим гумором, оптимізмом, юнацьким запалом, викликаючи інтерес і співчуття до життєвих перипетій клерків, продавщиць, бродяг, безвісних художників, поетів, ковбоїв, дрібних авантюристів, фермерів.

Знайти книгу

Оцеола, вождь семінолів
Оцеола, вождь семінолів
Автор: Рід М.

У відомому історико-пригодницькому романі Майн Ріда йдеться про боротьбу індіанців проти американських колонізаторів. У центрі твору — образ реальної історичної особи, вождя семінолів — Оцеоли. Це яскрава романтична історія про кохання, дружбу, зраду і жорстокість, від якої неможливо відірватися.

Знайти книгу

Оповідання
Оповідання
Автор: Чапек К.

Цей збірник познайомить вас з частиною оповідань та новел видатного чеського письменника Карела Чапека, виконаних у блискучій оповідній та психологічній площині. Цілком реалістичні, з домішкою детективу, сюжети цих творів пронизані гумором, а подекуди й відвертою іронією, але за кожним з них — людська доля.

Знайти книгу