Рекомендуємо прочитати

Пропонуємо до Вашої уваги список творів, які рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання, а також твори сучасних авторів.

Список не є вичерпним. Ви можете обрати будь-яку іншу книжку вказаних авторів, або ж видання.

5 клас

Українська література

Казки
Казки
Автор: Грінченко Б.

Віршовані казки Бориса Грінченка написані за народними мотивами.

Знайти книгу

Пастка для геймера
Пастка для геймера
Автор: Ільченко О.

Буває, юнаки й дівчата повірять незнайомцеві з віртуального світу комп’ютерних чатів… іноді спокуса вкрасти бере гору над докорами сумління… Можна також забути друзів і піти на зібрання таємничого Ордену… Але за все треба платити. І часом дуже дорого.

Знайти книгу

Таємниця козацького скарбу
Таємниця козацького скарбу
Автор: Кокотюха А.

Перед тобою, любий читачу, справжній детектив, у якому беруть участь твої ровесники — тямущий Данько і спортивний Богдан, дівчинка Галка з навіженим страусом на прізвисько Футбол, кілька дорослих вуркаганів, а також непривітна ватага на чолі з Льонькою Гайдамакою… Йдеться, звичайно ж, про козацький скарб — бочку золотих монет і золоту козацьку булаву.

Знайти книгу

Нечиста сила
Нечиста сила
Автор: Королів-Старий В.

Книжка казок забороненого до недавнього часу українського письменника Василя Короліва-Старого про так звану нечисту силу, котра, наперекір загальноприйнятим переконанням, не завдає людям зла, а приносить добро.

Оповідання «Потерчата» рекомендоване Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Хо
Хо
Автор: Коцюбинський М.

Алегорична казка про людський страх – саме так можна охарактеризувати цей твір, який Михайло Коцюбинський написав у непростий для свого народу час. У час, коли страх, що приходить в образі діда із сивою бородою, заважав чинити діла на користь України і її народу.

Знайти книгу

Загадка старого клоуна
Загадка старого клоуна
Автор: Нестайко В.

Автор розповідає про київське шкільне життя вчорашнього сільського хлопчика Стьопи Наливайка, про його друзів із 6-Б та про його фантастичні мандри в минуле і майбутнє за допомогою старшого друга Чака, старого клоуна і чаклуна. Завдяки Стьопі, читач має змогу побачити Київ і киян у різні історичні епохи.

Знайти книгу

Марійка і Костик
Марійка і Костик
Автор: Процюк С.

Марійка і Костик не чекали на нього, а воно раптом прийшло. На нього ніхто не чекає, адже воно Перше. Несміливе, полохливе і до кінця не усвідомлене. Про кохання Марійки і Костика, здається, знала вся школа. Поза очі їх називали Ромео і Джульєттою. Їм заздрили, чинили перешкоди й не хотіли зрозуміти.

Знайти книгу

Залюблені в сонце
Залюблені в сонце
Автор: Процюк С.

Минув рік. Перше кохання Марійки і Костика подорослішало разом із героями. Тепер між ними не лише солодкі поцілунки – іноді трапляються отруйно-пристрасні ревнощі та непевно-гіркуваті сварки. Але й це відступає перед всемогутніми словами: «Я люблю тебе!» Що ж чекає далі на закоханих?

Знайти книгу

Ірен Роздобудько про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта…
Ірен Роздобудько про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта…
Автор: Роздобудько І.

Факти з життя тут переплітаються із фантазією письменниці Ірен Роздобудько, юні роки славетних людей дуже схожі на своєрідну казку, що буде цікавою кожній дитині. Це п’ять історій про дитинство видатних людей, які дуже рано досягнули успіху завдяки силі свого таланту.

Знайти книгу

Цар Плаксій та Лоскотон
Цар Плаксій та Лоскотон
Автор: Симоненко В.

Автор розказує про країну Сльозолий, якою править цар Плаксій. Все його сімейство було дуже схожим на нього: «всі сльозливі через край». Цар домагався, щоб в країні плакали «всі діти, бо сміятись і радіти у моєму царстві — ні!» І зовсім сутужно прийшлось би жителям тієї країни, якби не жив серед них «добрий дядько Лоскотон».

Знайти книгу

Вікно до собаки
Вікно до собаки
Автор: Ткачук Г.

Якщо ви знайшли вікно до собаки – вам неймовірно пощастило! Тому що це початок пригод – таких карколомних, барвистих, несамовитих, про які ви досі могли хіба мріяти. Золота рибка виконає ваше заповітне бажання, а веселий і балакучий Ласло Здобич понесе вас крізь час і простір – може, аж до моря…

Знайти книгу

Веселка
Веселка
Автор: Колектив авторів

У посібнику подано твори, рекомендовані програмою для самостійного читання у 5-му класі

Повість В. Чемерис «Аравійська пустеля» рекомендована Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Зарубіжна література

Пригоди Невсідомика
Пригоди Невсідомика
Автор: Андерсен Б.

У книжці видатного данського письменника Бенні Андерсена розповідається про кумедні пригоди химерної істотки на ймення Невсідомик. Написана вона в казковій формі, легко й цікаво, розрахована на дітей будь-якого віку, а надто на тих, хто любить посміятися, пофантазувати й збагатити свою уяву.

Знайти книгу

Дівчинка з Землі
Дівчинка з Землі
Автор: Буличов К.

До книжки одного з найпопулярніших фантастів останнього десятиліття Кіра Буличова увійшли оповідання та повісті. Їхня героїня — дівчинка з XXІ століття Аліса, яка разом зі своїми дорослими друзями подорожує на інші планети і з якою трапляються найнеймовірніші події.

Знайти книгу

Чарівний світ Вільгельма Гауфа
Чарівний світ Вільгельма Гауфа
Автор: Гауф В.

Kазки Вільгельма Гауфа завоювали значне місце у німецькій літературі, його історії переповнені веселим та добродушним гумором, який однаково полюбляють діти і дорослі. Самі заношені сюжети східних казок, які блукали по Європі кілька століть, Гауф перетворив у вражаючі, захоплюючі, переповнені життєвою та психологічною правдою розповіді.

Знайти книгу

Мауглі
Мауглі
Автор: Кіплінг Р.

Казка про індійського хлопчика Мауглі, який немовлям опинився у Джунглях і якого виховала Вовча Зграя. Батько Вовк, ведмідь Балу, пантера Багіра, слон Хатхі — кожен по-своєму любив і дбав про свого улюбленця. Мудрі звірі навчили Мауглі складним законам Джунглів, навчили розуміти мову звірів, птахів, змій.

Знайти книгу

Пригоди Пеле Безхвостого
Пригоди Пеле Безхвостого
Автор: Кнутсон Є.

Тим, хто не любить кішок або просто байдужий до них, може здатися, що всі вони на одне обличчя і на один хвіст. Але це не так! І наша історія про незвичайні пригоди тямущого пустотливого кота Пелле переконає читача в тому, що кожен кіт – це особистість!

Знайти книгу

Джеррі-островик
Джеррі-островик
Автор: Лондон Д.

Романи «Джеррі-островик» і «Майкл, брат Джеррі» розповідають про неймовірні пригоди ірландських тер’єрів Джері і Майкла, про їх шляхетність, вірність, безстрашність у найскладніших, а часом й трагічних, ситуаціях. Життя цих собак нікого не залишає байдужим.

Знайти книгу

Обзивають мене Мурахоїдом
Обзивають мене Мурахоїдом
Автор: Нестлінгер К.

Якщо у дівчинки великий ніс, мишачі очиці і крихітне підборіддя, цього досить, аби постійно чути за спиною глузливе “Мурахоїд!”. Через це Тезі вважає своє життя пропащим. Та попри все, ця історія, в якій є зниклі фото, антислинові щити, сусіда-ненажера, п’ятеро котів, дивна бабуся, чорні ворони, зогнилі помідори і побитий однокласник, — ця історія закінчиться просто чудово.

Знайти книгу

Три товстуни
Три товстуни
Автор: Олеша Ю.

У країні Трьох товстунів — революційний стан: бідна частина люду незадоволена, спроби бунту. Ідейними натхненниками революціонерів є зброяр Просперо та гімнаст Тібул. Один з головних героїв повісті, вчений Ґаспар Арнері, якому під загрозою суворого покарання, наказано за одну ніч полагодити механізм дивовижної ляльки спадкоємця Тутті, що зовні схожа на живу дівчинку…

Знайти книгу

Джельсоміно в країні брехунів
Джельсоміно в країні брехунів
Автор: Родарі Д.

Джельсоміно – головний герой книги Джанні Родарі «Джельсоміно в країні брехунів». В ньому самому немає нічого примітного, але його голос! О, тільки цей голос був винен у всіх бідах і у всіх успіхи нашого героя. З допомогою свого голосу хлопчикові навіть вдалося розгадати страшну таємницю країни брехунів і звільнити його мешканців від жахливого правителя.

Знайти книгу

Казки барда Бідля
Казки барда Бідля
Автор: Ролінг Д.

Казки барда Бідла безпосередньо пов’язані з книгами про Гаррі Поттера. Це п’ять абсолютно несхожих казкових історій, читання яких викликає то захоплення, то сміх, а то й тривожне відчуття смертельної загрози. І маґлам, і чарівникам буде вельми цікаво ознайомитися з коментарями Албуса Дамблдора, у яких він ділиться невідомою досі інформацією про життя Гоґвортсу.

Знайти книгу