Рекомендуємо прочитати

Пропонуємо до Вашої уваги список творів, які рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання, а також твори сучасних авторів.

Список не є вичерпним. Ви можете обрати будь-яку іншу книжку вказаних авторів, або ж видання.

4 клас

Українська література

Золотий віночок
Золотий віночок
Автор: Колектив авторів

У хрестоматії містяться твори відомих українських письменників і поетів, зразки усної народної творчості, з якими буде цікаво ознайомитися дитині.

Оповідання Олега Буцень «Чому молоко стало смачним» рекомендоване Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Дивні дні Гані Грак
Дивні дні Гані Грак
Автор: Дереш Л.

Героїня цього твору Ганна Грак, учениця 4 класу середньої школи опиняється на грані реального та потойбічного. Що ж вона там побачила і які висновки зробила, читайте в цій незвичайній та захопливій оповіді…

Знайти книгу

Габріель і сталевий лісоруб
Габріель і сталевий лісоруб
Автор: Дяченко М.

Габріель мешкає в гущавині лісу. Він грає на арфі, флейті і сопілці, читає кам’яні книжки і п’є чай з духмяних трав. Білки стрибають Габріелеві на плечі, і той катає на собі десять білок нараз. Він товаришує з лисицею і грає з ведмедиком у горішки. А ще — чекає на своїх батьків. Цей маленький кентавр, який може врятувати ціле місто людей…

Знайти книгу

Велика збірка творів. Вірші
Велика збірка творів. Вірші
Автор: Забіла Н.

Велика збірка кращих віршованих та прозованих творів Наталі Забіли, яка по праву вважається корифеєм української дитячої літератури.

Вірші Наталі Забіли «Грудень, Січень, Лютий» рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Велика збірка творів. Проза
Велика збірка творів. Проза
Автор: Забіла Н.

Збірка містить кращі прозові твори Наталі Забіли, яка по праву вважається корифеєм української дитячої літератури.

Оповідання Наталі Забіли «Рідний Київ» рекомендоване Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Веселий струмочок
Веселий струмочок
Автор: Колектив авторів

До збірника увійшли зразки усної народної творчості, прозові й віршові твори про пори року, про природу й ставлення до неї, про виховання кращих рис характеру, про велич людської праці та інше.

Оповідання Коваль Алли «Сідаємо снідати» рекомендоване Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Неля, яка ходить по стелі
Неля, яка ходить по стелі
Автор: Кононенко Є.

Нове місто, нова школа, новий клас – і ти для всіх новенька. Як знайти друзів серед однокласників і не нажити ворогів та заздрісників? Головне – залишатися самим собою, не зважаючи ні на які обставини. Дівчинка Неля не побоялась виказати свою таємницю, і заради дружби та справедливості посеред уроку пішла по стелі…

Знайти книгу

Мої та твої таємниці
Мої та твої таємниці
Автор: Костецький А.

До книжки відомого українського письменника ввійшли нові та раніше друковані вірші й казки про шкільні справи, про веселих пустунів і вигадливих мрійників.

Знайти книгу

Забавлянки
Забавлянки
Автор: Малик Г.

Книжечка для найменших, яка містить чудові маленькі віршики майстра дитячої літератури Галини Малик, з ілюстраціями молодої художниці Вікторії Намозової. З цією книжечкою батькам буде легко забавити дитину, наприклад, посадити на коліно і побавитися в коника чи взяти її долоньку та полічити пальчики.

Знайти книгу

Вуйко Йой і Лишиня
Вуйко Йой і Лишиня
Автор: Малик Г.

Сталося так, що будинок, який сто п’ятдесят років стояв у затишному куточку Карпат і в якому мешкав справжній вуйко – вуйко Йой, якісь незнайомці вирішили перевезти в сканзен. Ой, лишенько! Що ж залишається робити нашому герою? Їхати за будинком і влаштовуватись на новому місці…

Знайти книгу

Найновіші пригоди Колька і Колючки
Найновіші пригоди Колька і Колючки
Автор: Нестайко В.

У цій найновішій і, як завжди, захоплюючій книзі патріарха сучасної дитячої літератури Всеволода Нестайка ти знову зустрінеш своїх улюблених героїв. Уперше книжку знаменитого письменника проілюстрували діти.

Знайти книгу

Чудеса в Гарбузяках
Чудеса в Гарбузяках
Автор: Нестайко В.

Пригодницька повість Всеволода Нестайка “Чудеса в Гарбузянах розповідає про справжні і, разом з тим, дивовижні пригоди трьох друзів, що мешкають в цій незвичайній, сповненій різноманітних оказій, місцині.

Знайти книгу

Все навколо зеленіє
Все навколо зеленіє
Автор: Олесь О.

Ця книга — найповніше видання творів відомого українського письменника, яскравого самобутнього лірика для дітей різних вікових категорій.

Вірш Олександра Олеся «Вишиває осінь по канві зеленій» рекомендований Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Півтора бажання
Півтора бажання
Автор: Павленко М.

Ця книжечка про бабусю Ялосовету, яка збирала казочки. Ох, і назбирала вона їх за своє життя! Серед них і недбала і необережна, неймовірна і забудькувата, вередлива, ще й ощадлива. Жили вони у неї в скрині, та якось Казка-Мандрівниця не повернулась…

Знайти книгу

Для Вкраїни вірно жиймо
Для Вкраїни вірно жиймо
Автор: Підгірянка М.

У виданні вміщено поетичні, прозові й драматичні твори, взяті з прижиттєвих видань та з неопублікованих джерел славетної української дитячої письменниці Марійки Підгірянки.

Вірші Марійки Підгірянки «Школа» та «Ой, селом-селом» рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Стежинка
Стежинка
Автор: Слабошпицький М.

Цікаві казки, дотепні оповідання, веселі й добрі вірші, мудрі прислів’я, цікаві скоромовки та загадки допоможуть молодшим школярам чудово і з користю провести час дозвілля із книгою.

Оповідання Ярослава Стельмаха «Як ми до Генки ходили» рекомендоване Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для самостійного (позакласного) читання.

Знайти книгу

Голодний, злий і дуже небезпечний
Голодний, злий і дуже небезпечний
Автор: Стельмах Я.

Повість-казка для дітей та звірят. Дія відбувається в Чужому Лісі. В казці розповідається про пригоди зайченяти Люськи, злого лева Толябуна, песика Бурмосика, цапа Буцика, великого природолюба Буртіуса, Болотяника та ін.

Знайти книгу

Квітка сонця
Квітка сонця
Автор: Сухомлинський В.

У книзі зібрано найцікавіші твори письменника для дітей: притчі, казки та оповідання. Поетичні, щирі, дотепні, з глибоким підтекстом, вони пройняті любов’ю до дитини, до рідного краю, ненав’язливо, часом обережним натяком вчать доброзичливості, поваги до старших, відповідальності за свої вчинки.

Знайти книгу

Лисиця, що впала з неба
Лисиця, що впала з неба
Автор: Шейко-Медведева Н.

П’єса-казка, яка розповідає про вовка, який жив собі у лісі. Але вовк незвичний, бо жив по-чесному, нічого лихого не робив. Аж ось до лісової громади просто з неба… впала Лисиця. Хитра пройдисвітка шляхом обмов, підкупу і шантажу дуже швидко зуміла внести розбрат серед друзів…

Знайти книгу

Зарубіжна література

Казки
Казки
Автор: Андерсен Г.-Х.

Казки Ганса Християна Андерсена знають всі з дитинства. Майже всі читали їх, слухали в різних викладах, бачили мультфільми за їх мотивами. Знайомі з маленькою відважною дівчинкою Гердою, яка не злякалася Снігової королеви, і ніжною Елізою, яка сколола всі пальці кропивою, поки шила чарівні сорочки для братів-лебедів. В казках тільки цієї людини із поліна можуть розквітнути троянди…

Знайти книгу

Медной горы хозяйка
Медной горы хозяйка
Автор: Бажов П.

В книгу замечательного русского писателя входят уральские сказы, воспевающие труд, мастерство, человеческое достоинство. Медная гора – это название медного рудника Гумешки на Урале. Образ Хозяйки Медной горы или Малахитницы в горно-рабочем фольклоре имеет различные варианты: Горная матка, Каменная девка, девка Азовка…

Знайти книгу

Чарівник країни Оз
Чарівник країни Оз
Автор: Баум Л.

Повість-казка популярного американського письменника Л. Ф. Баума розповідає про дивовижні пригоди дівчинки Дороті та її щирих друзів — Страшила, Бляшаного Лісоруба, Лева та песика Тото. Разом вони мандрують дорогами чарівної Країни Оз.

Знайти книгу

Артур і мініпути
Артур і мініпути
Автор: Бессон Л.

Юний Артур заради порятунку своєї бабусі має проникнути у дивовижний паралельний світ крихітних істот – мініпутів. Але як це зробити, де знайти вхід до загадкової країни? Відповідь знаходиться у старовинній книзі, написаній його дідусем, великим мандрівником, який зник при загадкових обставинах. Артур розшифровує секрет переходу із одного світу в інший, і…

Знайти книгу

Казки
Казки
Автор: Брати Грімм

До збірки увійшли кращі казки відомих німецьких письменників – братів Якоба та Вільгельма Грімм. На сторінках цієї книги діти зустрінуться з красунею Рапунцель, Білосніжкою, бременськими музикантами та іншими казковими персонажами, яких у всьому світі читачі знають і люблять уже протягом двох століть.

Знайти книгу

Аліса в країні чудес
Аліса в країні чудес
Автор: Керролл Л.

Казка англійського письменника Люіса Керролла «Аліса в Країні чудес» давно вже стала надбанням світової культури. У цій казці ви познайомитесь із дівчинкою Алісою і попадете разом із нею у дивний та загадковий світ чудес Люіса Керролла

Знайти книгу

Дідок Хоттабич
Дідок Хоттабич
Автор: Лагін Л.

Ви гадаєте, джини, які траплялися рідкісним щасливцям, жили лише в прадавні часи і тільки в казках? А якби вам випало таке щастя?! Уявляєте, що б з того могло вийти. Ні? Тоді прочитайте про пригоди Вольки Костилькова, якому якраз таке “щастя” і випало.

Знайти книгу

Міфи Стародавньої Греції
Міфи Стародавньої Греції
Автор: Колектив авторів

Давньогрецькі міфи – це справжня скарбниця європейської культури. Саме з грецької міфології до нас прийшло безліч крилатих виразів: «сизифів труд», «танталові муки», «авгієві стайні», «скриня Пандори» тощо. Саме на античному міфі виховане не одне покоління українських класиків – від Івана Котляревського до Лесі Українки та Миколи Зерова.

Знайти книгу

Пригоди Незнайка та його друзів
Пригоди Незнайка та його друзів
Автор: Носов М.

«Пригоди Незнайка і його друзів» — весела повість про казкових коротульок — вченого Знайка, дивакуватого Незнайка, майстрів Шпуптика й Гвинтика та інших цікавих малюків і малючок, про подорож на повітряній кулі й пригоди, яких довелося зазнати мандрівникам.

Знайти книгу

Пригоди барона Мюнхаузена
Пригоди барона Мюнхаузена
Автор: Распе Е.

В основу фантастичних «Пригод барона Мюнхаузена» покладено оповідання справжнього барона Мюнхаузена, який жив у 18ст. в Німеччині. Він був військовим, якийсь час служив у Росії і воював з турками. Повернувшись до свого маєтку в Німеччині, Мюнхаузен незабаром уславився там як дотепний оповідач, вигадник найнеймовірніших пригод.

Знайти книгу

Пригоди Цибуліно
Пригоди Цибуліно
Автор: Родарі Дж.

У чудовій казковій повісті відомого італійського письменника Джанні Родарі розповідається про пригоди веселого цибуляного хлопчика Цибуліно та його друзів, які разом захищають скривджених і відновлюють справедливість.

Знайти книгу